Boy
4,44 m
Su hattı
4,10 m
En
1,70 m
Su kesimi ( Salma çekilmiş)
0,25 m
Su kesimi (Salma aşağıda)
0,92 m
Ağırlık
250 kg
Salma
44 kg
Yelken alanı
114,3 m2
İstihab
4 yetişkin

Beg – Meil eskiden örnekleri çokça görülen geleneksel gezi teknesi bir slooptur.

Performansını ve dengesini sağlayan 44 kiloluk iner / kalkar madeni salması, yarım güvertesi ile şık ve denizci bir teknedir.

Gezi ve balıkçılık amaçlı olup dümende canlı bir tasarımdır. Bir römork ile kolayca denize ulaştırılabilir ve indirilebilir. Tek başına yelken yapılabileceği gibi 3 veya 4 kişi ile de kullanılabilir.

Randa sloop arması ile şık olup tekne bütün sezon denizde kalacak ise bir flok sarma sistemi ile donatılabilir. Aynasına düşük beygir güçlü uzun şaft bir motor takılabilir.

Mükemmeliyetçiler denize, limana girmek veya yanaşmak amacı ile yükseltilmiş tekne tabanı altına yerleştirilen bir çift kürek de kullanabilirler.
Beg- Meil inşası stip planking veya bindirme marin kontrplak olarak tasarlanmıştır.

Bu nedenle kolay inşa edilebilen bir tekne özelliğine haizidir. Beg- Meil zevkle yelken yapabilecek, balığa çıkabilecek, bir römork ile tatile götürebileceğiniz, albenili bir tekne olduğu kadar yelken okullarına mükemmel bir eğitim teknesidir. 4 kişilik kapasitesi ile bir eğitici ve 3 öğrenci ile rahatlıkla eğitim yapılabilir.

* Not: Burası Fransa’nın kuzey batısında bulunan ve Fransızca adı “Bretagne” olan bir bölgedir.


Boy
4,50 m
Su hattı
4,24 m
En
1,85 m
Su kesimi ( Salma çekilmiş)
0,43 m
Su kesimi (Salma aşağıda)
0,98 m
Ağırlık
320 kg
Salma
55 kg
Yelken alanı -
Armaya göre değişken
İstihap
4 yetişkin
Ebihen ile daha önceden yüksek miktarlarda sunulan yelken-küreklerden farklı olarak geleneksel ilhamdan doğan küçük bir tekne yapmak istedim. Ebihen denize has, dengeli, taşıyıcı, ailece gezintiye, denizde, özellikle yelkenle, balık avlanmaya uyumlu bir teknedir.

Motor unutulmamıştır, dümenin önünde bir kuyu içerisinde yer edinebilir. Stabilite ve orsa kabiliyeti sağlayan ağır bir metal salma ile donatılmıştır.

Böylece boyuna göre güçlü, teknik fişte de görebileceğimiz gibi geleneksel veya modern olan yüksek bir donanım çeşitliliği olan tekne elde ediyoruz. Uzunluğu sadece 4,50m olmasına rağmen büyük, hoş bir kokpite sahiptir. Ebihen basit bir garajda inşa edilip, kış boyunca muhafaza edilebilir.Ve tabii ki taşınabilir..

Ebihen, aynı zamanda hem Kuzey Brötanya, özellikle Saint Jacut (Ebihen’ler bu limanın karşısındaki adalardır) hem de Aşağı Normandiya teknelerinden ilham almıştır. Bu tekneler bindirme kaplama yöntemi ile üretilmişlerdir.

İlk örnek (resim) ince latalar ile üretilip, mizana ile donatılmıştır; ancak kontrplak bindirme bir versiyon da öngörülmektedir. Birkaç tane Ebihen mizana, randa kotra veya kavançalı seren yelkenli olarak üretilme aşamasındadır.

Boy
5,50 m
Su hattı
4,94 m
En
2,10 m
Su kesimi ( Salma çekilmiş)
0,57 m
Su kesimi (Salma aşağıda)
1,35 m
Ağırlık
800 kg
Salma
100 kg
Yelken Alanı
28 m2
Katagori
C / D
İstihap
4 / 6


Geleneksel çizgili 4,5 metre Ebihen’in başarısından sonra aynı yapıda “bir metre büyük” bir tasarım daha yapmamız gerekiyordu. Ebihen 18 de Kuzey Brötanya’nın geleneksel çizgilerini ve mükemmel denizcilik kalitelerini taşıyor. Tekne değişik armalara göre ve özellikle de randa kotra ve flambart armaya göre tasarlandı Güvenlik arttırıcı yarım güverte ve mürettebatının güzel bir gezi ve balık partisi için geniş ferah bir iç hacim sunuyor. Tente altında geceleme de yapılabilir. Bol miktarda dolap öngörüldü.

Su balastı ve oynar salma ortalama 1500kg lık yüksek deplasmanını dengeleyici, performanslarını arttırıcı ve aynı zamanda orta büyüklükte bir araba ardında römork ile çekilebilirliğini sağladı.

Balast basitçe bir miçoz kapağı ile doldurulur ve tekne sudan çıkarıldığında tekrar miçoz kapağı sayesinde boşaltılır.

4–10 Hp gücünde bir motor kuyusu tasarlandı. Pervane dümenin hemen önüne gelecek olup dümenciye rahat manevra ve güvenlik sağlıyor. Motor hemen güverte altında yer alıyor.

Strip Planking borda kontrplaktan boyuna ve enine bir karkas ve perdeler üzerine kaplanıyor. Ebihen 18, bugüne kadar amatör yapımcılar tarafından en kolay ve hızlı imal edilecek şekilde tasarlandı. Kontrplak kesim programları ve çok ayrıntılı ve sıralı imalat dosyaları ve ile çok sayıda amatör yapımcıya hitap edecek.

İlk örneği Grand-Largue tersanesinde yapılıyor ve 2007 yılının ilk aylarında tamamlanacak.

Zaman içinde sabit salmalı, içten takma motorlu ve kamaralı versiyonlarını da oluşturacağız.

 

Boy
5.20 m
Su hattı
4,50 m
En
1,85 m
Su kesimi ( Salma çekilmiş)
0,42 m
Su kesimi (Salma aşağıda)
0,98 m
Ağırlık
400 kg
Salma
140 kg
Yelken alanı
17 m2
İstihap
5 yetişkin
Lilou bir gözlemden yola ortaya çıkmıştır: Balık avlama-gezi amatörlerine, günümüzde sadece büyük outboard motorlarla donatılmış şişme botlar, otomobil modasından esinlenmiş motorlu tekneler ve nereye palamar bağlayacağını bilemeyeceğin kadar çıplak üretilmiş plastik yelkenliler sunuluyor. Lilou ile geleneksel ve öncelikle kullanımına uygun hatlara sahip, ve mürettebatına geniş bir alan sağlayan (salma kuyusu neredeyse tamamen döşemenin altındadır), basit ama denizci bir tekne ihtiyacına cevap vermek istedik

Ayrıca epoksi reçinelerden ve dijital CNC kesimle, gerek amatörler için, gerekse profesyoneller için, büyük bir kolaylık ile imalat tasarrufu sağlamayı ön planda tuttuk. Lilou kontrplaktan dik & yapıştır yöntemi ile yapılmıştır. Özet olarak, şablonlara göre kesip, geçici olarak demir telle tutturup, epoksili derzleri yerleştirilip, tamamını yine epoksi ile kaplıyoruz. Ahşap ile reçinenin avantajlarını bir araya toplayıp, dayanıklı ve uzun ömürlü bir gövde elde ediyoruz.

Teknenin arması için ise, Randa sloop tercih ettik. Tek başınıza direği dikmeye el veriyor ve geleneksel tekne donanımın rüstik havasını modern donamın etkinliği ile birleştiriyor. Ancak Latin bir yelken veya kavançalı seren yelken de sunulacaktır. Serenin olmaması sayesinde bu her iki yelken balık avı için çok pratiktir. İstek üzerine, alüminyumdan bir direği olan marconi versiyonu da incelenebilir.

Ayrıca her an bir outboard motor, dümenciye yakın yuvasına yerleştirilebilir. Hatta, salma uzun bir omurga ile değiştirildiği takdirde, küçük bir dizel motorlu bir versiyon da düşünülebilir. Lilou sadece basit bir motorlu tekne de olabilir.

Limanların kalabalık olması unutulmamıştır. Lilou eğimli bir iskeleden suya indirilebilen taşınabilir bir teknedir. Her ne kadar denizde iyi bir duruş sağlamak için safra konulmuşsa da, frenli bir römork gerektirmemektedir.

Amatör yapımcılar, montaj kılavuzlu ve bire bir ölçüde polyester aydınger üzerindeki tam teferruatlı bir çizim dosyası satın alabilirler.

Boy
6.70 m
Su hattı
5.80 m
En
2.20 m
Su kesimi ( Salma çekilmiş)
0,25 m
Su kesimi (Salma aşağıda)
1.14 m
Ağırlık
800 kg
Salma
180 kg
Yelken alanı
26 m2
İstihap
7 yetişkin
İmalat
Bindirme kontrplak
Stir Ven, « geleneğe dönüş » kategorisinde, Chasse- Marée ‘nin « Adalara gitmek için bir tekne » çizim yarışması galibi olarak, klasisizm ile modernliği birleştiriyor. Öncellikle kaplama gövdesinin
zarafeti, uzun ve derin kokpiti, sürgülü ve her hızda performans gösteren donanım estetiği (taşıyıcı için flok balon) , cilalı ahşabın güzelliği, bronz güverte donanımı, boyana küreğinin kolay hareket kabiliyeti, sakin havalarda kürekleri kullanma imkânı ile dikkat çekiyor.

Modernlikten, epoksi ile kontrplak bindirme kaplama, az bakım gereksinimini, yolda römorkla çekme ve suya indirme kolaylığını, 180’lik profil dökümden salma-safra’ ya imkan veren hafif omurga performanslarını, güvenliğini(batmazlılık) almaktadır.

Tek başına veya kalabalık bir mürettebat ile günlük geziler için bir tekne olan Stir Ven, deniz gezilerine de uygundur: küçük kabinde iki yatak, kokpitin döşemesi üzerinde, ayakta aynı yüksekliği veren, tespit halkalı bir çadır altında iki tane daha yatak! Birçok yata yasak olan demirleme sahalarına girebilen tekne içerisinde tamamen bağımsız olarak birkaç gün yaşanabilir.

Ayrıca katalogda bulunan dijital CNC tezgah kesimi takımdan oluşan herhangi bir kiti tedarik edebilirsiniz. Bu kit kesin ölçülü tüm parçaları ve yapıma gerekli olan tüm gerçek boyutlu modelleri içermektedir.

Son olarak, resimli bir kitapçık ve A3 formatında 23 adet çizim içeren amatör yapımlar için özellikle eksiksiz olan bir dosyanın satışı yapmaktayız.

Bugün yaklaşık olarak, yarısı amatörler tarafından, 25 adet Stir Ven inşa edilmektedir. Golfe haftası, Bois de la Chaise yarışları gibi bir araya gelmelerde Stir Ven’ler nihayet birbirileriyle yarışabilecekler. Seri sürekli gelişim halindedir.

Stir Ven’in yapım dosyasının şu an İngilizce de tedarik edilebilmektedir.

Boy
6.80 m
Su hattı
6.33 m
En
2.30 m
Su kesimi ( Salma çekilmiş)
0,44 m
Su kesimi (Salma aşağıda)
1.35 m
Ağırlık
900 kg
Salma
160 kg
Salma
70 kg
Yelken alanı
28 m2
İstihap
8 yetişkin
İmalat
Bindirme kontrplak
Méaban, Stir Ven’e çok yakın bir plan üzerine tasarlanmıştır. Ancak farklı olarak, Méaban kıyı gezilerine müsait kılan gerçek bir kabin, 4 yatak, bir mutfak köşesi, tuvalet yeri sunmaktadır. Safra ve salmanın yenilikçi düzenlenmesi (kokpit altında kaldırılabilen) kabinin kuyu tarafından işgal edilmemesini sağlamaktadır.

Kokpit su yalıtımlı ve kendi kendine boşalmaktadır, ancak buna rağmen gezi için rahat bir alan oluşturmaktadır. Dümenin ekseninde
outboard motor için bir kuyu da var bu da kalabalık limanlarda manevrayı oldukça kolaylaştırıyor

Méaban, Stir Ven’e çok yakın bir donanımı muhafaza etmektedir. Ayrıca marconi bir donanım da opsiyon olarak düşünülebilir. Gövdesinin şekli dıştan epoksi ile kaplanmış ince latalardan oluşmaktadır. Kabinin küpeştesi masif ahşaptandır. Estetiği ise kıyılarımızın geleneksel küçük gezi tekneleri havasındadır.

Yapısı iç içe geçmiş enine ve boyuna bölmeler üzerine kurulmuştur. Halen taşınabilirliğini koruyor ancak güçlü bir araç gerekmektedir.

Bu teknenin ilk iki örneği bir amatör ve bir dernek tarafından yapım aşamasındadır. Yapımı kolaylaştırmak için polyester aydınger üzerine bire bir ölçüde bir çizim temin edilmiştir.

Kaplaması kontrplak olan bir versiyon geliştirilmekte olduğumu not edin (dipte büyük borda kaplamaları ve sintine ile kenarları için kalıplı ahşap). Bu versiyon daha büyük bir hafiflik avantajına sahip olacaktır. İstek doğrultunda, temini 2005 yılının sonbaharı için öngörülmüştür..

Boy
6.95 m
Su hattı
6.30 m
En
2.50 m
Ağırlık
2300 kg
Salma
1000 kg
Yelken alanı
38 m2
Katagori
C / D
 

Ebihen ve Ebihen 18 ürün yelpazesinde olan Koalen de Bretanya’nın* geleneksel yengeç avcılarından ilham alınarak yapılmıştır. Uzunluğu 7 metreden biraz daha kısa seçtim, böylece deplasmanı 3 tona yaklaşmaktadır. Bu durum AB normlarında sahil seyri için yeterli konforu sağlar. Barınma imkânı için 4 ranza (öndeki V şeklindeki ranza çiftliye dönüşebilir) baş kasarada bir tuvalet (sabit veya Porta-Potti), iyi boyutlandırılmış bir mutfak, ranzanın dörtte birlik bölümü üzerine kayarak açılan bir harita masası, ranzanın diğer dörtte birlik kısmının üstüne saklanan bir yemek masası mevcuttur.

Stip planking borda kaplama dışarıdan epoxy ve elyafla kılıflanmış olup enine ve boyuna yerleştirilmiş kontraplak panellerden oluşan ana karkasın üzerine oturtulmuştur. Diğer tasarımlarımda olduğu gibi bu istisnai inşa kolaylığından hem amatör yapımcılar hem de profesyonel yapımcılar istifade edecektir. Yeterli miktarda ıslak alan ve 1 ton safralı omurgası böylesine eski görünüşlü bir tekne için birçok yatçıyı hayrete düşürecek bir orsa performansı verecektir. 10 beygir gücünde bir dizel motor tavsiye edilir. Dümen veriminin bozulmaması bakımından pervane için dümende bir çentiğe ihtiyaç yoktur.

Alternatif olarak, daha ekonomik bir çözüm olarak, dümenin hemen önünde merkez hattı üzerindeki boşluğa bir dıştan takma motor monte edilebilir.

Koalen bir “gaff cutter” tipi yelkenli teknedir. Güçlü omurgası için bu donanım çok uygundur. Trenkete ve flok yelkenlerinin makul alanı, basit düzen yelkenli Koalenin 2 kişilik mürettebatla hatta tek kişi ile kolayca manevra edilebilmesine imkân verir. Dışarıdan yardım almadan sökülebilmesi için direk tabernakıl üzerindedir.

İki direkli ve cıvadralı donanımı olan ve ön kabini daha küçük diğer bir model daha çizdim (Buna Kuzey Bretanya’da “flambart” adı veriliyor). Bu model daha ziyade gündüz seyri için uygun olmakla beraber zaman zaman teknede gecelemeye de imkan vermektedir. Classic Boat Turkiye bu mükemmel tekneyi kısa süre sonra İstanbul’da inşa edilecek ilk Koalen olarak seçmiştir.

Amatör imalatçılar için planlar ve imalat talimatları öngörülmüştür. ..


Boy
5.85 m
Su hattı
5,25 m
En
2.10 m
Su kesimi ( Salma çekilmiş)
0,43 m
Su kesimi (Salma aşağıda)
1.20 m
Ağırlık
700 kg
Safra
150 kg
Yelken alanı
20.3 m2
İstihap
5 yetişkin
İmalat
Bindirme kontrplak
Kategori
C

Béniguet iki versiyon halinde sunulan yeni bir teknedir:

Stir Ven esprisine yakın fakat daha küçük, üstü açık gezinti teknesi (tente altında üç kişi yatabilir)

yandaki resimde görülen kamaralı tekne

Gezi teknesinin kullanım alanı günlük gezilerdir, bir sığınak temin eder, gölgede kestirme imkanı sağlar, kimyasal veya deniz tipi WC mevcuttur, çay ısıtma veya sıcak yemek hazırlama imkanı vardır. Elbette, iki yetişkin ve bir çocuk burunda geceyi geçirebilir. Fakat, bu boyutta bir teknede gerekli olduğu şekilde, dış mekanı mümkün olduğunca avantajlı kullanmak istedik. Kokpitteki 2 metre boyundaki iki bank, size benzersiz bir konfor sunarken, hiç zorluk çekmeden balık tutmanıza veya gezinti yapmanıza imkan verir. Motor çukurunun her iki yanında, kova veya balıkçılık malzemelerini koyabileceğiniz alçak bölümler bulunduğunu da belirtmek isteriz. Metal salma kokpitin altında dönebilir şekilde bağlıdır, ve ne kokpitin ne de diğer donanımın alanını daraltır. Bu özellik Bériguet’ e gelenekten esinlenmiş diğer gezi teknelerinin pek çoğundan daha yüksek performans sağlar. Adetim olduğu üzere, iyi bir yelkenlide dümen tutma keyfine çok önem verdim.

Arka tarafı kesik küçük omurga, teknenin integral salmalı tekneler kadar kolaylıkla suya indirilmesini sağlarken, manevraları kolaylaştıracak şekilde dümen ekseni üzerinde ve dümencinin kolaylıkla erişebileceği bir konumda bulunan çukur içerisindeki dıştan takma motoru korur. Sadelikten yana olanlar, yelken ile seyrederken motoru çıkartıp bir sandık içerisine veya basitçe arka tarafa enlemesine yerleştirebilirler. Ayrıca, saklanacağı yer düşünülmüş olan boyna küreğini de kullanabilirler. Burundaki zincir sandığı, malzeme saklama sandıkları, kasara ön tarafında açılır lumboz kapakları vs. gibi talepkar bir denizcinin isteyebileceği hiçbir şey unutulmamıştır. Bindirme kontreplak-epoksi yapı çok modern, aynı zamanda klasik keyif teknelerinin ruhunu yansıtan bir çözümdür. Cilalı parçaların sayısını sınırlamak, veya yağlı teak parçalar ile değiştirmek kaydıyla, bakım ihtiyacı polyester gövdeli bir tekne ile aynıdır. Gövde su geçirmez ve kendinden tahliyelidir. Safra yaklaşık 170 kg olup, bunun yarısı salmada yer alır, bu da seyir esnasında safranın oldukça alçakta yer almasını sağlar. Tüm bunlar, Béniguet’ i çok güvenilir bir tekne yapmaktadır.

Béniguet, Pariste’ ki son denizcilik fuarında sergilenmiş olup (Aralık 2005), büyük beğeni toplamıştır. İlk denemeleri Ocak başında Rance’ da gerçekleştirilmiştir.

Amatör yapım için planlar ve kit, Ocak 2006 sonunda temin edilebilecektir..


Boy
8.48 m
Su hattı
6.95 m
En
2.80 m
Su kesimi
1,30 m
Ağırlık
2800 kg
Safra
1000 kg
Motor - 1GM10 YANMAR
9.9 HP
Kategori - "CE" B/C
6 / 8 Kişi

Toulinguet beni kendisine çok bağlayan bir tekne, çünkü eski Cornu veya tanınmış ya da unutulmuş diğer tasarımcıların teknelerinin restorasyonuna alternatif olacak klasik gezi tekneleri sunmanın artık gerekli olduğuna inanıyorum.

Bu nedenle, hem amatör hem de profesyonel yapım için önerilen bu teknenin tasarımına başladım.

Toulinguet, uzun omurgası, siğik güverte köşkü, yeterli boyuttaki kokpiti ile 30’lu yılların bir yelkenlisi. Fakat aynı zamanda, modern ahşap yapısı ve dört kişilik küçük bir gezi teknesi olmaya uygun yerleşim planı ile 60’lı yılların bir teknesi. Birçok donanım versiyonu öngörüldü, randa kotra bermuda sloop gibi.

Her şeyden önce bu teknede eski yatların belirgin seyir özelliklerinin bulunmasını istedim: dengeli seyir, dengeli direk, dümen tutuşu, yelken altında manevra kolaylığı, yumuşak manevralar. Klasik omurga ve kurşun safra bu beklentilere katkıda bulunurken aynı zamanda payanda üzerinde kolayca kızağa çekilmeyi sağlıyorlar.

Güçlü yelkenlerle donatılmış, sıkı bir yelkenli. Toulinguet özellikle orsa seyirde çok iyi performans göstermeli. Bir dizel motor öngörülmüştür, fakat bir dıştan takma motor kolayca motor çukuruna yerleştirilebilir.Orijinal teknik çözümler, bir plan dosyası ve eksiksiz polyester şablon ile yapım maliyetinin düşürülmesine imkan verir. Birinci örneği bir amatör tarafından yapım aşamasındadır.


Boy
5.90 m
Su hattı
5.45 m
En
2.20 m
Su kesimi
0,43 m
Ağırlık
550 kg
İmalat
Marine Kotra
Motor
40 HP
Kategori
C

Koulmig’in amacı, günümüzde piyasaya hakim olan motorlu teknelere bir alternatif getirmektir. Birçok yönüyle onlardan ayrılır:

• Deniz ortamına daha iyi entegre olan klasik ve sıcak bir siluet.

• Her profesyonel hem de amatörlere hitap eden basit tasarım ve yapım. Kaplamalı kontrplak yapı, hem ahşabın (hafiflik) hem de epoksinin (bakım) avantajlarını sunar.

• ‘Semi-deplasman’ form, minimum dümen suyu ile denizde iyi bir süzülüş, ve aynı zamanda nehirde seyir imkanı sağlar. Koulmig’e düşük (10 bg) ila orta (30 bg) güçte dıştan takma bir motor takılabilir, ve yaklaşık 15 deniz mili hıza çıkabilir.

• İki kişilik yatma yeri, kimyasal WC, mutfak köşesi ve küçük kare masa bulunan rahat kabin.

• Balık avı için tam genişlik sunan self draining kokpit.

• Son olarak, tekne römork ile taşınabilir. Dolayısıyla bir liman yeri ihtiyacını ortadan kaldırır.

Sayfa Başına Git
 
Kenditeknemiyapıyorum yahoo gruba kayıt ol