FAERING
Photo courtesy Jørn Løset
OSELVAR TEKNELERİ
             

Oselvar tekneleri geleneksel olarak batı Norveç’te Hordaland’da üretilirler. Çıkışları Bergen kentinin hemen güneyi olan Os bölgesidir ve 18.yy dan beri üretilmektedirler. Daha sonraları Hardanger ve Lysefjorden‘de üretilmeye başladılar. Bu tekneler fiyortlarda kullanılmaya çok elverişlidir. Hafif olan tekneler kürekte çok hızlıdırlar. Yelkende de hızlı olan bu tekneler açık denizde kullanılmak için uygun değildir.

Tekne karinası her bordada 3 adet kaplaması ile karakterize olmuştur. Kaplamalar çok geniş ve çamdan yapılır. Oselvar teknesi GOKSTAD gemisi içinde bulunan fearing’lere çok benzer. Pek çok yönden Oselvar teknesi Viking fearing’leri torunudur.  Bu tekne çoğu zaman kürek yarışlarında kullanılır. Aynı zamanda Norveç Oselvar yelken yarışları da her yıl Bergen civarında düzenlenir.

2000 YILLIK TEKNECİLİK TARİHİ
Norveç tekne yapimciligi ile ilgili eldeki en eski belgeler M.Ö 1800-500 arasina tarihlenen magara resimleri ve Hiristiyanlik döneminden çok öncesine ait bulunan bazi teknelerdir. Vikingler denizci bir ulus olarak taninir ve teknecilik tarihinde pek çok gelisme kaydetmislerdir.

Kullandıkları teknikler, seçtikleri malzeme ve el aletleri bize binlerce yıl öncesinden ulaşmışlardır. Tekne yapım teknikleri kuşaktan kuşağa aktarılarak ve zaman içinde gelişerek günümüze kadar ulaşmıştır.

STRILE TEKNELERİ

18.yy’dan itibaren en yoğun olarak Os nehri ağzında imal edildiklerinden bu ismi aldılar. Bölge tekne yapımcıları hafif, ince eve zarif tekneleri ile meşhurdu. Ve bu tekneler bir zamanlar aşağılayıcı bir sıfat olan ve Bergen dışındaki sahillerde ve adalarda yaşayanlara verilen isim “Striiler”e çok uygundu. Striilerler bu teknelerle Bergen‘e balık ve sebze taşırlardı. Bergen limanı rıhtımına borda bordaya yanaşan striile tekneleri içindeki satıcılar bağıra çağıra mallarını satar pazarlık yaparlardı. Striile tekneleri hem taşıma hem de Pazar tekneleriydi.

PEK ÇOK TASARIM
Norveç kiyilarinda Seyahat ve tasimaciligin büyük kismi tekneler ile yapilirdi. Yöreden yöreye degisiklik gösteren ve ihtiyaçlara göre sekillenen teknelerin hemen tamami erken-Viking tekneleri gelenegine bagli kalmislardir. Tekneler degisik amaçlara hizmet için üretiliyordu. Bu da tek tip bir teknenin degisik stil ve boylarda yapilmasini gerektiriyordu. Modeller genellilikle kürek sayilarina göre isimlendiriliyordu. Örnegin "fearing" (dört kürekli) iki çifte küregi olan bir modeldi.

Batı Norveç bölgesinde tekneler şöyle sınıflandırılabilir: Agder ve Bergen arası güney batı bölgesi, Bergen ve Møre arasında orta batı, Møre ve Romsdal arasında kuzey batı ve Trøndelag bölgesi kuzey Norveç. Oselvar ise Batı Norveç bölgesine ait en bilinen hafif, ince, zarif ve hızlı, yelkene en iyi giden tekne olarak öne çıkar.

İŞ TEKNESİ
Tabii ki Oselvar başlangıçta balıkçılıkta ve taşımada kullanılan bir iş teknesi idi. Tekneler dayanıklı imal ediliyorlardı. Ayrıntılara önem verilmiyordu. Kaba ve sağlamdılar. Dış yüzeyleri kalın bir zift ile boyanıyordu. En güzel Oselvar tekneleri ahşabın güzelliğini ortaya çıkaran yüzeyleri yağ ile parlatılmış olarak 20. yüzyılda inşa edildiler.
RESİM ALBÜMÜ
HAZIRLAYAN : M.CEM GÜR