Hess’in Bristol Kanal Cutter’ı
"Az git, yavaş git ama şimdi git"

by Staff
Blue Water Sailing

Bu küçümen uzun seyyahat teknesi çağımızda inşa edilen en denizci, “Az git, basitçe yürü, ama şimdi git” deyimi ile formüle edilen hayatın asli mantrasına en uygun teknedir.
Lyle –Hess tarafından tasarımlanan, Sam L.Mors tarafından inşa edilen 28 Foot Bristol Kanalı Cutter’ı neredeyse yarım asırdır, ticaret rüzgarlarında günde 150 mil kat’eden, fırtınaların üstesinden gelen, mürettebatını güvenle ve mutluluk içinde taşıyan bir açık deniz teknesidir.
Büyükannesi yine Hess tarafından tasarlanan 24 ft randa armalı Renegate 1950lerde Newport-Ensenada yarışını iki kez kazandı.
Ruhsal halaları 24Ft “Seraffyn”(1969 dan 1980e kadar) ve 29Ft ”Teleisin” (1983’den günümüze kadar) her ikisi de Hess’in elinden çıkmış ve okyanuslarda binlerce mil kat’etmişlerdir. Bu rakama 1994 yılına kadar Seraffyn’in yaptığı 11 yıllık dünya seyyahati, 40.000 mile yakın yol ve Teleisin’in beş kez Tasman denizini geçişini de içermektedir.
Bristol Kanal Cutter’I öncelikle 1978 Newport-Ensenada yarışına katılmış ve 2 yıl üst üste birinciliği almıştır.
“Xiphia” isimli BCC hayatta olduğu 13 yıl boyunca iki okyanusta 50.000 mili 1980 ve 1990larda yedi.
26'3' su hattı ile Dana Point, California’dan  Marquesas’da Nuku Hiva’ya 3.150 deniz milini 22 gün-10 saat ve ortalama günde 140 mil ile ve en iyi günlük performansında 140 mil ile  kattetti.
Bu nedenle yaklaşık 25 yılda 112 BCC inşa edilmiş ve insanları
cezbetmiştir.

Yanlış anlamaları gidermek
Deniz Yolculuğuna dair kitapların BCC’ye yardım etmediği kesin. Ferenc Mate’in 1981 yılında yayımlattığı “Satın alınacak veya inşa edilecek en iyi tekneler” kitabında, “BCC’ler tamamen göz zevkine diğerleri ise denize hitab eder” diye yazmıştır.
Mate, “Dünyanın en iyi tekneleri” kitabında ise”; “… BCC ve Falmouth Cutter (yine Hess tasarımı) dünyadaki en güzel 28 ve 22 foot fiberglas teknelerdir”

Kaliteli Mobilya mı istiyorsunuz? Bir Yelken dergisi BCC için “öldüğünüzde çocuklarınıza bırakabileceğiniz ve bağırlarına basacaklarını umut edeceğiniz mobilya” diye söz eder.

Sevimli mi?
Eee, Sevimli diyebiliriz. Dizdize oturmayı sevdiğiniz sürece sıcacık ve keyifli. BCC Bülteni yazarı Mike Pearson’a gore BCC sahipleri ağaç evinde oynayan mutlu çocuklar gibidir. İhtiyacınız olan herşey vardır.


Peki yavaş mı?
Basmakalıp pazarlama görüşünün bize inandırdığı gibi, eski moda, geleneksel, tam omurgalı ve şirin olan tüm tekneler gibi yavaştır.
Daha ikna edici şekilde, BCC’nin gerçek doğasını ve yeteneğini, kışkırtıcı bir şekilde sunan BCC Bülteni yazarları Lori Lawson ve Carl Henger tekneleri Bijou (gövde numarası 68) ile bu aralar Norveç, Espevaer’de kışlamaktalar.
Bir sonraki sezon Fransa ve Akdeniz sahillerine yol alacaklar. Belki de Sea Dream (71 nolu tekne) ile Fransa’ya yol alan Asmussen’leri yakalarlar. Daha önemlisi Bijou 1996 baharında Cesapeake Körfezinden, Bermuda ve Azor Adaları yolunda İngiltere’ye uğramak üzere yola çıkmıştı. Plymouth’ta durduklarında her ne kadar kabul etmekte zorlansalar da başardıklarının altını çizdiler.
BCC çelişen formüller, oranlar ve rakamlara rağmen duyanların kendini çimdikliyeceği bir çok rüyayı klişelere meydan okurcasına gerçekleştirmiştir.
Metaphora’nın sahibi Michael Pearson’un ufkun ötesine yapacağı yolculuğa hazırlanırken, bir arkadaşının BCC teknesi ile California’dan Hawaii’ye yelken yaparken söylediği gibi “o çok ruhani bir teknedir”. “Bana gore Lyle İngiliz ataları ile yakın bağlara sahip yetenekli bir açık deniz teknesi tasarlama arzusundaydı” diye eklemektedir. “Ruhaniliği bunun neticesidir”
BCC ile biraz yaşadığınızda, ufak detayların bile çok düzenli bir şekilde yerleştirildiğini fark edersiniz. Örneğin, anadireğin önündeki lumbar ağzından yukarı baktığınızda tüm tekneyi görebilir ve hakim olabilirsiniz.
Tekne bu bakımdan çok fonksiyonlu çakı gibidir; ihtiyacınız olan herşey elinizin altında, kompakt olarak bulunmaktadır. 

Bristol Kanalı Cutter’ların evrimi
İş tekneleri mirası: Bristol Kanalı Cutter’ları 19. yüzyılda İngiltere’de görev yapan pilot Cutter’lar, Itchen Ferry smacks’ları ve  Falmouth quay punt’larından gelmektedir .Efsanevi tasarımcı ve denizci Uffa Fox söyle yazıyor:" Falmouth quay puntları süphesiz yapıldıkları dönemde el işçiliği, tasarım olarak yelkene en uygun, rüzgarda ve kaba denizde, yazın ve kışın, gemiler arasında veya limanlarda, işleri azaldığında büyük gemilere kılavuzluk hizmetlerinde yiğit, çok denizci teknelerdir”
Bu iş tekneleri ağır deplasmanları, şarap kadehi kesitleri, sert karina çizgileri ve düşük armaları, uzun su hatları ile karakterize olur ve İngiliz Kanalında her hava koşulunda her noktaya giderek kabotaj hizmeti verirlerdi.
Kanala giren gemilere kılavuzluk hizmeti sunabilmek için ufukta görünen büyük gemilere erişmek amacı ile 24 foot’dan 32 foot’a kadar olan bu tekneler kıyasıyla yarışırlardı.

BCC’nin doğuşu:
20. yüzyılın ilk yarısına kadar hayat pek de hızlı değildi. Hikaye, Lyle Hess’in bir arkadaşı olan Hale Field’in kendisine geleneksel ve okyanusta seyyahat edebilecek bir tekne çizmesini istemesi ile başlar. Limanlarda gördüğü ve gıpta ile baktığı 19.yy küçük pilotaj tekneleri , puntlar ve smakları çok beğenen Hess arkadaşına 28 Ft bir BCC planı çizer. İmalat maliyeti yüksek olduğu için  Field tekneyi biraz küçültmesini ister. Hess’de Newport- Ensenada yarışını iki kere kazanacak olan 22ft 6inch su hattı ve 24 foot güverte boyu olan Renegate’I çizer. 1960’da Renegate Larry Pardey’in dikkatini çeker ve Hess’den markoni armalı, geleneksel eğriler üzerine kaplama bordalı bir tekne ister. Bu istek 24 Ft Seraffy’in doğmasına vesile olur.

Sam Morse 1970’li yıllarda BCC’nin planlarını hayali olan tekne imalat şirketini kurabilmek için edinir ve 1975 yılında Sam L. Morse Co. tabelasını Costa Mesa/California’da asar.
Dizayn ona göre hızlı, güzel, gelenekseldir ve plastik teknelerin seri üretimine karşı koyabilecektir.
1992 yılında ekonomik durgunluktan az once Sam Morse şirketini Lyle Hess ve BCC fanatiği olan, George Hylkema’ya satar. George Hylkema teknesi Xyphias ile dünya turundan henüz dönmüş ve günde 180mil uçarcasına kaydetmiş olan Roger Olson’u da işe alır. Olson evine BCC ve Falmouth Cutter’ı geliştirme üzerine fikirlerle dönmüştür ve maaşsız çalışmak üzere ekibe katılır. 1995 yılında ise şirketi satın alarak o zamandan beri Lyle Hess’in iki dizayn’ını yetenekli ve şefkatlı kolları ile sarar.

Dizayn :
Omurga şekli

BCC’yi çoğu tekneden ilk bakışta ayıran özelliği, pupa ve pruva’nın düz bir hatla aşağı inmesidir.
Ferenc Mat teknesinin özelliklerini; çıkıntısız, 34feet’lik, tam omurgalı, 10foot kemereli (3:1 Uzunluk/kemere oranından daha az), geniş kamaralı ve sualtı hattında geniş kargo bölümlü olarak saymaktadır. Toplam uzunluk ile Su hattı arasındaki toplam 22inclik fark sadece uzun bir su hattı boyu sağlamakla kalmıyor, ayrıca hız ve geniş bir kargo kapasite olarak da geri dönüyor.


Lathrop üretimi “There you are” raporlara gore 2,000 pound’luk kitabı dünya turu öncesinde teknelerine istif etmişlerdir.
Teknenin üst kısmının daralarak yükselmesi veya kişilikli aynası ile de kolaylıkla ayırtedilebilir.
Bu tekne bir tarafa bayıldığunda yüzdürücülüğü sağlamaya yardımcı olur. Sanaklarda , kunt sintine yapısı ile ayna birleştiğinde teknenin daha dik durabilmesine ve hızının azalmamasını sağlar.
Yapısının kunt olmasının (sağlamlığının) anahtarı yatay düzlemden 23 derece açı yapan sintinedeki ¼ en buttock’dur.
20 dereceye kadar bayıldığında, 10foot’luk genişlik, düz bölümler, kıç tarafı ve teknenin üst kısmının daralarak yükselmesi sayesinde BCC çok yumuşak tepkiler verir. Mike Pearson’a göre camadan atmak ancak sular küpeşteye değmeye başladığında veya frengi deliğinden sular çıktığında düşünülmesi gerekir.
Hızı ve rüzgarüstü performansı kısa su kesimi ve azami eninin narin burun ve uzun su hattından ileri gelmektedir.

Omurga :
Uzun ve tam omurga tekneyi kolayca yukarı kaldırılabilmekte veya yana yatırılabilmektedir. Böylece tamirat ve karaya çekme maliyeti azalmaktadır.
Tam omurda neredeyse dik bir gövde ile başlamakta ve dümen palasının altında azami su çekimine ulaşmaktadır. Bu yapı kaya, resif veya memeli hayvanlardan korunma, onlara çarpıp durmak yerine, üzerlerinden aşmayı sağlamaktadır.
Çarpıp durmak, arma ve omurga üzerinde ani bir darbe etkisi göstermekte ve zarara yol açmaktadır.
Kazara bir BCC sığlık veya resifin üzerine oturacak olsa, omurganın en zayıf noktasının altındaki 2cm’lik bir tabaka metalin içine reçine ile çevrili kurşun safra teknenin omurgasını koruyacaktır.
Büyük dümen palası safranın arkasında yer aldığı için çarpmalardan korunmuştur. Gerektiğinde acilen çıkartılabilmekte, daha fazla zarardan korunabilmekte ve kolayca tamir edilebilmektedir.
Omurga ve karinanin şekli ağır yüklerin su hattının altına istiflenebilmesine olanak sağlamaktadır.
120 litrelik yakıt tankı havuzluk tabanının altında, 265 litrelik su tankı ise safranın hemen üstünde tam ortada, su hattının çok altında yer almakta ve dengeyi önemli ölçüde arttırmaktadır.
Yeni bir seçenek olarak toplam 380 litrelik hepsi su hattının altındaki 4 adet depo da sunulmaktadır. Bunların iki tanesi safranın üzerinde, geri kalan ikisi ise sintinede, tekneni arka tarafına yakın yerleştirilmiştir.
380 litrelik düzenlemesi ile 111 numaralı tekne çizimi özellikle Okyanus geçişleri için nimettir.
İçilebilir su sağlamanın ötesinde, 380 litrelik seçenek bir bakıma statik safra olarak görev görmektedir.
Sam L. Morse Co. sahibi Roger Olson’a göre bu mükemmel olacaktır. Ancak tekneyi bocacı yapmaktan da endişelenen Roger; yeni teknenin üretimi tamamlandığında bunu anlayacaklarını ifade etmektedir.
Polietilen depolara kolayca ulaşılabilmekte, bakım için sökülebilmektedir.
100 metrelik zincir vira edildiğinde, burunun sintine kısmında depolanabilmekte ve ağırlık merkezini aşağı çekmektedir.

Ayna Kıç:
Eric Hiscock BCC’nin dışa yatık kıçını yüzerliliğin ve istif alanının artması sebebiyle tercih etmektedir. Bu tür dışa yatık kıç Hiscock’un bir çok sefer dünyayı dolaşmış olan 30 feet’lik  teknesi Wanderer III’te de kullanılmıştır.
Ayrıca kıçın genişletilmesi ve dışa eğimli yapılması ile postaların açısı minimize edilmiş ve denge arttırlmıştır  (kaydırıcı teknelerde bu açı 0’dır… çevirenin notu)

Yaşam Alanı:
Sam L. Morse Co. şirketinin bulunduğu California’daki Costa Mesa kompleksinde yüksek kalite fiberglastan Westsail tekneleri, Sahil Güvenlik ve liman devriye botları üreten Crystaliner bulunmaktadır.
Gövde tamamlandığı zaman, Crystaliner’dan, Morse’un sahasına taşınmakta ve Dick McComb (21 yıldır Morse şirketinde) ve Tommie Whisler (18yıldır şirkette) özel isteğe gore değişiklik gösterebilen veya standart tasarımı uygulamaktadırlar.
Dic ve Tommie şirketin geçmiştekiler dahil olmak üzere tüm sahipleriyle çalışmış olup, özverileri ile hem şirket, hem de BCC’nin standart çizgisini uygulamakla kalmamışlar, belirgin yaratıcılıkları ve kaliteli el işçilikleri ile gerekli geliştirmeleri de gerçekleştirmişlerdir.
26 numaraları gövde’ye, yani ilk 5 yıl boyunca, Sam L. Morse teknelerini kabuk haliyle satmış. İlk üretilen teknenin sahibi bu uygulamadan memnuniyetini; “bizimkisi sahibi tarafından bitirilen yüksek kalitedeki bir teknedir” diyerek belirtmiştir.
Bazı diğer örnekler ise 80’li yılların başlarında facia olarak tanımlanan uygulamalardır.
Bu uygulamanın itibarını zedeleyeceğini anlayan Sam Morse, üretimini yarı tamamlanmıştan, kullanıma hazır olarak değiştirmiştir.
Bugün, Dick ve Tommie, bölmeleri tekne sahibinin tercihlerine gore değiştirebilmekte ve farklı yatak düzenlemeleri sağlayabilmektedir.
Bunca yıllık tecrübeden sonra onlar müşterilerin taleplerinde nelerin gerçekleşebileceğini tam olarak bilmekte ve yüzde yüz memnuniyet sağlamaktadırlar.

Ana Kabin:
34fett’lik bir tekne, içinde herhangi bir çıkıntı bulunmadığında kamaraya girdiğiniz zaman iyice dikkati topluyor.
İçeride, diğer teknelere kıyasla inanılmaz bir kamara bulunmaktadır. Başaltında 185cm uzunluğunda bir kamara bulunmaktadır.
Alternatif olarak Sam L.Morse başaltı için 2metrelik bir seçeneği de sunuyor.
Kamara planı incelendiğinde, içinizi ferahlatacak tasarımı hemen fark edilecektir. Tasarımda 3 adet yatak bulunmaktadır; bir tanesi sancak tarafındaki kanepe, iskele tarafındaki 2metrelik kanepe ve yine kıç sancak tarafında bulunan yatak.
İskele tarafındaki pilot yatak’da sayılırsa 4 yatağın olduğu bile iddia edilebilir. Kamarada bir tane de kanepelerin arasında kanatlı masa bulunmaktadır. Sancak kanepenin altı istif ve depolama amacıyla kullanılabilmektedir. Dışbudak ağacından yapılan tavan ve tik ağacından yapılan zemin ise hem yalıtımı, hem de hava akımını sağlamaktadır.
Sancak kanepenin hemen önündeki bölme ise küçük eşyaların konulması için uygun olduğu gibi, Force 10 tipi kabin ısıtıcıyı alacak şekilde design edilmiştir.
http://www.force10.com/heaters/index2.html
Bir BCC sahibi ise bu bölüme ısıtıcıyı koyarak hava çıkışlarını tabana verip, küçük bir fan yardımıyla sıcak havayı en etkili bir şekilde dağıtmıştır.
Tom Walker ve eşi Aloha (gövde no:95) ile 300millik gezileri sonunda;
Teknedeki tüm yiyecek, içecek, giysi ve erzaktan sonar bile boş yer kaldı ve “biz eşimle hala arkadaşız” diyerek teknenin iç hacmini övmüştür.
 
Ön kabin ve baş altı:
Öndeki kabinde, teknenin tam ortasında duş teknesi bulunmaktadır. Bunun önünde ise yelken ve zincir dolabı mevcuttur. Burundaki ambar kapağının altında ise duş perdesi asılarak azami hava akımı sağlanmıştır.
Küçük teknelerde genelde baş altı genelde fazlasıyla klostrofobik olur. BCC’de ise burundaki ambar kapağı ve geniş iç yapısı tekneyi çok yönlü ve yolculuk ve yolculara uygun bir hale getirir.
Duş bölümü, zincir ve yelken dolapları, çalışma tezgahı ve diğer bölümler tüm erzağın ve yolculuklarda gerekli eşyalarla tamirat aletleri, balık oltaları, yelken bezi dikiş aletleri için gerekli yeri sağlamaktadır.
Duş bölümünün hemen burun ambar kapağının altında olması ise duş sonrası, zeminin hemen kurumasını sağlar. Standart düzende çalışma tezgahı veya iskele tarafına uzatıldığında oluşan tek yatak bulunmaktadır.
Opsiyonel olan tek kanatlı ve öne açılan kapı sayesinde ise yine yerden tasarruf sağlanmaktadır.
 
Mutfak:
Kamara girişinin hemen önünde, iskele tarafında, alçak ve u şeklindeki mutfak tezgahı bulunmaktadır. Mutfak tezgahının altında buz kutusu, önünde harita masası vardır. Tezgahın konumu kamara girişindeki iki kanatlı kapı sayesinde etkili bir havalandırma sağlanmaktadır.
Menteşeli tezgah ve kesim tahtası harita masası/buz kutusundan, iskele tarafına doğru açılır.
Seyir esnasında baş kamaraya gidecek birisi yoksa, bu tabla açıldığında mutfak tezgahı oldukça büyük bir alana kavuşur.
Çekmece ve kutular hemen bu tezgahın altında yer alır. Tabak, bardak şişe ve fincanların konulacağı bölmeler mutfak tezgahının iskele tarafındadır. BCC sahipleri genelellikle teknelerinin havalandırmasına mükemmel puan vermektedirler. Bunun sebebi 14cm’lik bronz 6 adet lumboz, baş kısmındaki ambar kapağı ve çift kanatlı kamara giriş kapısıdır. Ek olarak 8cmlik çift manika ise opsiyoneldir.

Güverte ve Havuzluk:
Sızdırmaz ve kaydırmaz marin kontrplak basit ve safkan denizcidir.
Hafifçe yükseltilmiş güverte, kamaranın içinde rahatça hareket etmeyi sağlar. 20cm yüksekliğindeki küpeşte ve 70cm yüksekliğindeki vadevela lar güvertede yürümeyi kolaylaştırmakta ve güvenli hale getirmektedir.
Küpeştedeki 2cm’lik frengi delikleri ise suyun denize tahliyesini kolaylaştırmaktadır.
Güvenlik halatınızı bağlayacağınız jackline ve yüksek vardevela telleri teknedekilerin denize düşerek problem yaşamaları azami ölçüde engellemektedir.
Büyük teknelerde bile servis botunun saklanması br problemdir. BCC güvertesinde 2 adet neredeyse 2metrelik dinghy taşıyabilir. “Bir çoğumuz için servis botu lüks değil bir gerekliliktir” diyen Mike Pearson, “bir tanesini güvertenin orta kısmında, bir diğerini ise burundaki ambar kapağının üstünde taşıyabilirsiniz” diye eklemektedir. Mike Pearson’un tercihi kendi servis botunu burundaki ambar kapağının üzerinde taşımaktır.
Sam L. Morse Co. BCC ve Flamouth Cutter’larda kullanmak için 2metrelik Cherub isminde ideal bir dingh üretmektedir.
1.3metrelik eniyle Chreub kabakçekirdeğine benzemekte ve iyi bir taşıma kapasitesine sahiptir.

Havuzluk:
1*1*0.5metrelik havuzluk oldukça küçük olmasına rağmen çok kullanışlıdır. Tam dolu olduğunda 300l litrenin üzerinde su alır. 2cm’lik firengiler bir kaç dakika içinde tüm havuzluğu boşaltabilir. Bununla birlikte tüm havuzluk suyla dolu olsa bile, tekneyi sadece bir kaç santim su seviyesine yaklaştırır. Bunun öncelikli sebebi havuzluğun konumu olduğu gibi, kamara girişinin daha yukarıda olması, girişin alt kısmının ayrılması ile sağlanmıştır.
 
Arma:
Mike Pearson’a göre eğer dünyayı dolaşmak istediğiniz bir tekneyi donatıyorsanız, yelken alanınız oldukça cömert olmalıdır.
Seyir boyunca rüzgar hızının ortalaması 15knot’un altındadır. Hafif rüzgarda ise tekne yol alabilmelidir. BCC’nin 68 metrekareye ulaşan yelken alanı vardır. Bunun 25 metrekaresi ana, 28 metrekaresi flok, 11 metrekaresi ise trenketedir.
Wayne Edney, 81 numaralı Odyssey teknesinin skipperi, Cutter armasını özellikle San Fransisco körfezinde tercih etmektedir. Herhangi bir Pazar günü, az, çok veya fırtınalı bir havada bile seyir yapabilmektedir. Sabah rüzgar yokkken tam arma açılır, öğlen toprağın ısınması ile birlikte soğuk havayı denizden emerek 28 – 30 knot’luk rüzgarlar eser. Böylece floku kapatır, sadece ana yelken ve mizana ile yol alırız.
1967 yılında üretilen 1 numaralı BCC’nin sahibi, müşteri anketinde şöyle demiştir; 28feetlik bir tekne, bumkin ve civadrasıyla beraber neredeyse 36feet’lik bir teknenin yelken alanına sahiptir.

BCC’ler kendinden 10 feet büyük tekneleri bile 15kont’un üzerindeki rüzgarlarda geçmektedirler.
500mil’den fazla mesafelerde yolculuk yapmış olan bir teknenin sahibi, “kendisi için büyük boya sahip çok geleneksel bir arma” demektedir.
30 yılı aşkın yarışma hayatımda bir çok modern ve yüksek teknolojiye sahip ekipmanın kullanılmaz duruma geldiğini görmemle beraber BCC hem dayanıklı, hem de kurşun geçirmez olduğunu kanıtlamıştır.
Düşük profil alanına sahip aliminyum direği tepeye doğru incelmektedir. Böylece hem ağırlık hem de rüzgar sürtünmesi azaltılmaktadır.
İlk yıllarda üretilen BCC’lerde görülen rüzgara doğru dönme eğilimi direğin açısının (Raking) 43cm’den 10cm’e indirilmesi ile çözülmüştür.
Teknenin civadrası sayesinde J ölçümü etkili bir şekilde artarak yelken alanını da arttırmaktadır.
Civarda aynı zamanda asimetrik spinnakerin bağlanabilmesi için iyi bir olanaktır. Tom Walker’a göre orta ve yüksek rüzgarlar için teknenin kendi yelken donanımı idealdir. Civadra tonozlu bağlanma için de çok uygundur; pontona kolay çıkış sağlar.
Civadra ve bumkinle beraber ölçüldüğünde BCC neredetse 37 feet uzunluğundadır.

Bumba Sehpası:
Bumba sehpası bir çok işe yarayan ve oldukça denizci dostu bir parçadır.
En önemlisi bumba ve katlanmış ana yelken, bumba sehpasına kötü havalarda bağlanabilir. Burası gündoğumu ve batımındaki manzarayı seyretmek için veya olta makaraları ile uğraşırken oturmak için oldukça iyi bir yerdir. Bazı BCC sahipleri otopilot desteğinin sabitlenmesi için Bumba Sehpasını seçmişlerdir.

Performans:
Wayne Edney’e gore BCC; küçük bir teknede, büyük bir tekne hissi verir.
Tam omurgalı, 6.5 tonluk ağırlığa sahip, 26 feet’lik su hattıyla 347 su hattı/deplasman oranı verir.
Bu tamamen kısa su hatlı ancak yüksek kargo kapasiteli, yani iyi yelken yapamayan teknelerin oranına denk gelir. Ancak Yelken Alanı/Deplasman oranı 18.5 olup, tüm bu endişeleri bertaraf eder. BCC büyük yelken alanı ile hızlı ve bir çok zorlu koşul altında efektif seyre sahip bir teknedir.
 
Kuvvetli Rüzgarlar:
Wayne teknesi Odyssey’de, arkadaşları Tycho ve Kathy Horning’in ise Penguin adlı 79 numaralı BCC’si ile yelken yaptıkları bir günü anımsıyor. Yaklaşık 1km’den az bir uzaklıkta Golden Gate’e doğru ilerleyen Penguin’de Tycho, civadradan hank-on jib’i indirerek sadece ana yelken ve trenkete ile yoluna devam etmektedir.
Bu esnada Wayne sadece flokunu çok az sararak küçültmüş, full arma Penguin’e yetişmeye karar verir.
Bir sure sonar Wayne’in teknesi Odyssey Penguin’le olan farkı azaltırken rüzgar 20knot’un üzerine çıkar. Penguin ana yelken ve küçücük trenketesi ile neredeyse tam arma çakılı Odyssey’den tekrar uzaklaşmaya başlar.
Wayne’in aldığı ders; her zaman tam arma daha hızlı demek değildir. Gerektiğinde yelken azaltılırsa, BCC’den azami verim elde edilir.
Camadan vurulmalı mi diye düşündüğüm anda camadan atarım...
Tam ana, tam flok ve tam trenkeden azatlma sıralaması şöyle olmalı;
1.   Sarılı flok, Tam Ana Yelken ve Tam Trenkete
2.   Flok tamamen sarılmalı, Tam Ana Yelken ve Tam Trenket
3.   Flok tamamen sarılmalı, Ana Yelkene ilk camadan ve Tam Trenket
4.   Flok tamamen sarılmalı, Ana Yelkene ikinci camadan ve Tam Trenket
5.   Sadece İki camadanlı Ana Yelken ve fırtına floku
6.   Sadece Trenket ve fırtına floku (40 knot’tan yüksek rüzgarda)

40 knot’tan yüksek fırtınada sadece Trenket ve 3 metrelik flok ile gitmeyi tercih eden Tom Linskey bu sayede dalgaların içinde yalpalanıp, yuvarlanmaktan kurtulduklarını ve sadece mevcut bir kaç metre karelik yelken alanının bile onları ilerletmeye yetiğini ifade eder...
Tom Walker ise Aloha’da 30kont’luk rüzgarlarda Trenket ve çifte camadan atılmış ana yelkeni getirdiği konfor ve denge sebebiyle tercih etmekte.
Destek olarak da çoğu zaman motor çalıştırmakta, böylece her taraftan çeviren kaba dalgalarla başetmek kolaylaşmakta, ayrıca aküler şarj edilmekte...

Hafif rüzgar:
Wayne Edney’e gore; BCC bir kere yol almaya başlayınca, kütlesinden dolayı gitmeye devam eder. Sadece onun ince ayarını bilmeniz lazım. Bir seferinde yakaladığımız hafif bir rüzgar ile bir J/30’e yetişip onu geçmiştik diye deam eder.
Tom Linskey’de BCC’nin hafif havalardaki yeteneğini över. Marquesas’a yol alan Tom Sail Dergisine yazdığı yazıda; Çoğu gezi teknesinin arkasına yaslanıp, motorunu çalıştırdığı 6knot’ta az rüzgarlarda BCC’nin hafif rüzgar performansını açık ve net şekilde görebiliriz demektedir. Hernhagi bir mavna 20 knot’luk meltemde yol alabilir...

Yol Tutma:
Tom Walker teknesi Aloha hakkında der ki; “bir yük treni gibi rota tutar. Bir kez onu rotaya soktuğunuzda ve yelken trimini yaptığınızda, dümen kullanmayı unutabilirsiniz. Bir açık deniz teknesinde de isteyeceğiniz şey bu değil mi; rotaya girdiğinizde yekeye uzun bir sure dokunmadan doğru yolda gidebilmek. Bir Autohelm 2000’im var ve bazen bağlamayı bile unutuyorum.”
 
Orsa/Pupa Seyri:
BCC 95- 100-dereceye kadar tabii ki sahibinin yetenek ve becerine parallel olarak yol tutabilir.
Bu tekneler sahipleri tarafından oldukça denizci, kötü havaya uygun ve rüzgar altına düşmedikleri söylenir.
Sam L.Morse şirketine karışmadan once Roger Olson Güney Pasifikte uzun süreler orsa seyrettiğini ve performansını şaşırarak izlediğini ifade eder.
Tekne, Roger’a gore ticaret rüzgarları sayesinde rahatlıkla günde 150mil yapabilmektedir.
BCC Bülteni ve Sam L.Morse Co. Ilanları Hint Okyonusu, Bahamalar, Güney Pasifik, Caroline Adaları, Honduras, Yeni Zellanda, Güney Amerika, Meksika, Hawaii, İngiltere, Alaska, Norveç, Fransa ve sonu gelmeye ülkeler listesindeki BCC sahiplerinden gelen mektuplarıyla süslüdür. Bu mektuplar heyecan ve tamamlanmış hayaller ile doludur. Bahamalar’dan Maggie; Eylül ayında teknedeki hayatımızın ikinci yılını kutladık. Bu hayatımızın en iyi iki yılıydı. Her geçen gün, bir eskisine göre daha fazla keyif alıyoruz.

Bristol Channel Cutter’ın Özellikleri

LOA 28'1
LWL 26'3
Beam 10'1
Draft 4'10

Ballast

4,600 lbs.

Displ.

14,000 lbs.

SA

673 sq. ft.

B/D 33%
D/L 347
SA/D 18.53
Fuerl 32 gals.
Water 70 gals.

Auxiliary

27-h.p. Yanmar

 
Tercüme : Cenk ESENER - Cem GÜR
Cenk Korsan'a ayrıca tercümede yardımcı olduğu için teşekkür ediyorum.