Sabit tonajlı gezi tekneleri XIX. yy başında yerel teknelerin ortak özellikleri ile birlikte klasik yatçılığa yol açmışlardır Yerel denizcilikte kökleri çok derindir. Her bölge yanı başlarında çalışan iş teknelerinden etkilenerek kendi özgün teknelerini çıkartmışlardır.

Klasik çizgili bütün gezi tekneleri ilgi alanımıza giriyor. Biz hem popüler halk teknelerini, hem büyük yatları da kapsayan bir denizcilik ve teknecilik anlamında « iyi teknelere » bir tutku olan “ geleneksel gezi tekneleri “ terimini kullanmayı tercih ediyoruz.

Tristan Jones diyor ki:

Eski geleneksel yelkencilikle, yelkenciliğin yeniden canlanacağı geleceğin arasında doğrudan bağlantı olduğunun her zaman farkında oldum../….. Yeniden Tanrının rüzgarını kullanacak ve onu insanın istediği gibi bükeceğiz. Yeniden yelkenciliğin ihtiyaçları teknelerin gövdesine, tekne tasarımında bir yüzyıldır görülmeyen zerafet ve güzellik getirecek ve denizlerde küstahça dolaşan çirkin, motorlu kütlelere bakıp, sonuncusu söküm yerine girdiğinde Tanrıya şükredeceğiz. Tüccar denizciler teknelerine bir zamanlar olduğu gibi sevgi ve gururla bakacaklar, onları artık yüzen fabrikalar gibi görmeyecekler.Umarım o günleri görecek ömrüm olur.


İYİ SEYİRLER